77_20240415_233616.jpg

U13 zahájily sezónu Jarním turnajem na Eagles

V pátek 12. dubna naostro začala sezóna týmu U13. Jarní turnaj na Eagles tradičně považujeme za přípravný a chceme na hřišti prostřídat co nejvíce hráčů, abychom viděli kam se přes zimu posunuli a kde máme rezervy.

Do zápasů jsme nastoupili už v nových modrých dresech a čepicích, které klukům i trenérům moc slušely.

Los nám na začátek přisoudil Hrochy Brno, pozdějšího finalistu turnaje. Pro většinu našich hráčů to byl první zápas sezóny a bylo to vidět: chyby v obraně, nejistý baserunning, nesehranost týmu… Na druhou stranu nás těšil aktivní přístup k pálce. Proti zkušenému soupeři jsme toho ale moc nepředvedli a prohráli vysoko 3:19.

Ve druhém a třetím zápase jsme vylepšili hru v obraně, zejména infield fungoval jak má, v outfieldu nám bohužel ještě uteklo pár autů. V útoku jsme byli trochu jako na houpačce, resp. jako na fotbale – v zápasech jsme odehráli dva různé "poločasy", jeden povedený a jeden o poznání horší. Nakonec jsme těsné vedení 2:1 nad Sokolem Hluboká udrželi a zápas vyhráli, v sobotu ráno jsme v zápase s Eagles U12 otočili z 2:3 na konečných 5:3. Jenže! V dalším zápase Hroši nečekaně podlehli Hluboké, takže v kolečku třech týmů se stejnou bilancí (2 výhry, 1 prohra) nás záporné skóre nekompromisně poslalo do spodní části pavouka.

Ve skupině o umístění jsme začali proti jihlavským Ježkům. Zpočátku to v útoku vypadalo na nevyrovnaný souboj, když jsme po druhé směně jsme vedli už 9:0. Další body jsme ale nepřidali, naštěstí obrana fungovala a soupeři ve zbytku zápasu dovolila jediný doběh.

Na nedělní zápas se zahraničním soupeřem jsme se těšili. Všichni byli dobře naladění a věřili si. Po prvním inningu jsme vedli 1:0, pak se zápas se po několika těsných výrocích rozhodčích vyhrotil. Došlo i na vyloučení kouče britského týmu, tedy situace, která není obvyklá ani na pohárech nebo mistrovských turnajích. Britové po našich chybách v obraně dali v jedné směně pět bodů a vzali si vedení. Do dohrávky zápasu jsme šli za stavu 2:5. Sice jsme rychle inkasovali dva auty, další dva pálkaři se ale dostali na metu. Po tvrdém odpalu přes druhou metu do outfieldu jsme skórovali, zase měli dva běžce na metách a na pálce jednoho z našich nejsilnějších pálkařů. Dlouhý odpal k plotu, bohužel na dobře postaveného zadního polaře soupeře… k dramatickému walk-off tříbodovému homerunu chybělo jen pár decimetrů. Nakonec tedy prohra 3:5 a celkové 10. místo (mezi 16 týmy) v turnaji.

Umístění nás trochu mrzí - myslíme že hra, kterou jsme předvedli, si zasloužila postup do čtvrtfinále a umístění v horní polovině pavouka. Na druhou stranu jsme do turnaje šli jako do přípravného, chtěli jsme aby si zahráli opravdu všichni, kdo mohli a to se povedlo. My trenéři jsme získali přehled kam se kluci za zimu posunuli, kde to funguje a co musíme ještě vypilovat. Hráči (a zejména ti, kteří jsou v kategorii U13 noví) si vyzkoušeli nové herní situace: nabírání na metách, pick-offy, útočné a obranné varianty s běžci na první a třetí metě… Pro kluky, kteří se chystají zapojit do rozhodování zápasů zase bylo poučné vidět situace, které se na hřišti můžou stát a oni je budou muset řešit.

Rodičům mockrát děkujeme za podporu na tribunách. I hlasité povzbuzování může v zápasech být rozhodujícím faktorem.

I přes závěrečné zklamání odcházíme z turnaje s pozitivními vyhlídkami na sezónu. Tým zkušenějších hráčů Trojans má potenciál, se kterým můžeme pracovat a ucházet o dobrá umístění na celorepublikových turnajích. Tým Warriors si ve své soutěži odehraje zápasy se soupeři na podobné úrovni a hráči získají cenné herní zkušenosti.

Vrcholem jarní sezóny bude ČBP U13, které se hraje v polovině června na Hluboké a odkud bychom se rádi přímo kvalifikovali na MČR.

Za realizační tým U13

Kryštof, Marek, Jana & Michal