19_20230227_153821.jpg

Náš hráč v Australii

Jeden z našich spoluhráčů Mikuláš Hanuš se rozhodl prodloužit si baseballovou sezónu. Přes tuto zimu obléká dres týmu s dlouhým názvem Victoria Park Belmont Reds, který hraje Western Australia State League, což je nejvyšší baseballová soutěž v Západní Austrálii. Poslali jsme Mikymu pár otázek do Perthu, abychom zjistili, jak se do týmu dostal, jaký je baseball a život v Austrálii.

Miky ty jsi odletěl do Perthu hned po Novém roce. Co tě vedlo k tomu, že strávíš zimu baseballem v Austrálii ?

Ani upřímně nevím, chtěl jsem jít zkusit hrát mimo ČR a toto byla z mého pohledu perfektní příležitost, jak se zároveň připravit na sezónu a poznal jiný kontinent než Evropu.

Jak jsi se dostal k Reds ?

Přes agenturu Baseball Job Overseas, byl jsem osloven tímto klubem.

Jaká je úroveň baseballu ve WA State League a jak se vede v této soutěži Reds ?

Poměrně dobrá, jelikož zde hraje dost hráčů z týmu Perth Heat (ABL team - nejvyšší profesionální liga v Austrálii). Srovnatelná kvalita jako česká Extraliga, no možná spíš o malinko horší, ale těžko říct. J

Jak často máte tréninky a jak často chodíš na hřiště ty ?

Jelikož zde mám dost volného času, tak se snažím chodit každý den +/- , ale tréninky jsou dvakrát týdně.

Víme, že jsi hráč, který je schopen hrát jak ve vnitřním poli, tak i nadhazovat. Na jakých postech v obraně běžně nastupuješ v zápasech a kolikátý v pořadí, pokud se to nemění s každým zápasem ?

Teď hraji na spojce (ano netradiční pozice pro mne) a chodím druhý na pálku. Takže taková klasika, kromě toho shortstopu...

A jaký máš pocit či životní zkušenosti z dosavadního pobytu v Perthu, jak z hlediska baseballu, tak i z hlediska běžného života ?

Z hlediska životní zkušenosti je to tady nádherný a strašně fajn lidi. Vlastně už od chvíle, co jsem přijel, mě tu všichni přijali jako plnohodnotného člena klubu a velice příjemně se mi tady hraje. Obecně Perth je nádherné město a příroda zde v západní Austrálii je nepopsatelně krásná.

Z baseballového hlediska je to poměrně dost kompetitivní soutěž, takže za mě super, ale nepatrně horší kvalita než česká Extraliga, přesto dost záleží proti komu hrajeme, jelikož pár týmů využívá kvalitních hráčů z ABL. Jako zimní příprava rozhodně TOP.

A jaké máte cíle s Reds ve WA State League ?

Momentálně jsme se už dostali do playoff, ale zbývají nám ještě 3 zápasy v základní částí, které potřebujeme vyhrát, abychom postoupily z druhého nebo třetího místa. Čtvrtý s pátým hrají tzv. Wild Card, jeden zápas o postup do semifinále. A naše cíle? Rozhodně titul!!!

Miky je v Perthu na tři měsíce a v současné době má naplánovaný přílet domů v úterý 4. dubna odpoledne. Po krátké aklimatizaci jej již čekají v Eagles, jejichž dres bude oblékat i v této sezóně. Přejeme Mikymu hodně baseballových i mimo baseballových zážitků v Perthu a hlavně ať se ti splní cíl s Reds, a aby pobyt v Austrálii byl pro tebe přínosem pro nadcházející sezónu v České republice.