88_20240528_232847.jpg

Povedený květen dostal áčko na čelo ligy a čtveřici hráčů do reprezentace

Pomalejší start, suverénní finiš! A-tým Sabatu zakončil úvodní část První ligy 2024 díky sedmi výhrám v řadě na prvním místě a postoupil do prvního kola nadstavby. Kluky nyní čeká 20 zápasů, ve kterých potřebují skončit do druhého místa v konkurenci pěti dalších týmů. Začínají doma už v sobotu 1. června proti Frýdku-Místku. Jaká nálada panuje v týmu po prvních dvou měsících sezony?

Áčko zakončilo úvodní část První ligy s bilancí devíti výher a pěti porážek. Po čtyřech víkendech přitom v zápasové bilanci svítila trojka v kolonce výher a pětka v políčku proher. „Po úspěšném přípravném turnaji se slovenskou reprezentací a rakouským mistrem Diving Ducks jsme na sebe vyvinuli tlak. Náš mladý tým nezvládal koncovky zápasů, prohrávali jsme o bod. Bylo potřeba zapracovat na mentální stránce, až v druhé půlce základní části jsme se opět dostali do herní pohody,” vysvětluje hrající trenér Kryštof Dupal.

Květnem bez prohry díky kvalitní pálce

Herní pohodu nastartovalo vítězství v dubnové odvetě s Blanskem, po které následovaly vyhrané květnové série s Hippos, Bleskem Jablonec a Miners Kladno. „Jsem rád, že je vidět posun týmu oproti minulému roku. Máme širší kádr, dostatek nadhazovačů, kteří podávají stabilní výkony, a na pálce nám i pomohla společná kondiční příprava pod dohledem zkušených trenérů,” pokračuje trenér.

Vítězné sérii z konce dubna a celého května napomohly hlavně zlepšené výkony nadhazovačů a celého útoku. Ondra Hrdlička je v TOP 3 celé ligy v počtu stažených doběhů (24) i hitů (21), Martin Sobotka je z hráčů s alespoň 30 starty třetí nejlepší z ligy v pálkařském průměru (.426). „Od začátku se cítím dobře, hlavně mi pomáhá být v klidu, nad ničím nepřemýšlet a prostě švihat,” vysvětluje Martin.

Extraligové i reprezentační zkušenosti

Skvělá pálkařská forma vynesla osmnáctiletému Martinovi premiérovou pozvánku do národního týmu u23. „Na repre se samozřejmě těším. Bohužel tenhle rok U23 nic nehrají, takže je to spíš přípravný rok na mistrovství Evropy,” říká Martin, kterého z hráčů Sabatu v reprezentaci třiadvacítky doplní ještě Mikuláš Hanuš a už zmíněný Ondra Hrdlička. V kategorii do 18 let se představí Jan Fejt.

Všichni čtyři reprezentanti sbírají vedle První ligy zkušenosti i na hostování v Eagles Praha. „Extraliga mi určitě pomáhá nakoukávat trochu svižnější nadhazovače. Ještě pár stavů a snad to bude dobrý,” dodává Martin. Z mladých pušek Sabatu se na extraligové scéně prosazuje i Kryštof Kavan, v dresu Tempa mu vyšel především vítězný květnový zápas s Hlubokou.

Eda Nosek